Prečo môj parfém nevydrží voňať dostatočne dlho?

Prečo môj parfém nevydrží voňať dostatočne dlho? Je to jedna z najčastejšie kladených otázok v parfemárstve, ak nie tá najčastejšia. Ale ako na všetky významné otázky je odpoveď zložitá.

parfém čichání

Tu je päť dôvodov, prečo možno necítite vôňu tak dlho, ako by ste si priali.

  1. Únava čuchu: Váš mozog začína byť „slepý“ voči vašej vlastnej vôni.

Náš nervový systém, riadiace centrum nášho tela, sa vyvinul tak, aby bol menej citlivý na opakujúce sa podnety. V minulosti nám to umožňovalo lepšie reagovať na nové nebezpečenstvá, s ktorými sme sa stretli. To je dôvod, prečo nová vôňa, vzhľad, textúra, alebo chuť, zvyšujú náš záujem. Naše telo hovorí: "Počkaj, to je niečo nové. Čo to je?" Pokiaľ ide o vône, znamená to, že časom strácame schopnosť ich vnímať. Pokiaľ nosíte denne rovnakú vôňu, určite sa vám bude zdať, že jej intenzita v priebehu rokov, alebo dokonca v priebehu dňa, klesá. To je tiež dôvod, prečo necítite vôňu svojho domova, zatiaľ čo ostatní ľudia ju okamžite zachytia.

To isté platí pre parfém, ktorý máte na sebe. Váš nos a mozog si naň prirodzene zvyknú, takže môžete vôňu prestať vnímať úplne. Napriek tomu tam ale je, a ostatní ľudia ju budú cítiť viac ako vy, pretože na ňu nie sú zvyknutí.

Pokiaľ už svoj parfém necítite, skúste si ho nastriekať na zápästie, alebo inú časť tela. Trik spočíva vo vzdialení miesta od vášho nosa. Táto malá úprava môže zmeniť chémiu a znovu naštartovať vašu schopnosť vôňu detekovať. Prinajmenšom vás zmena prekvapí, keď sa pohnete a ucítite čerstvý závan

  1. Vaše preferencie parfémov: Na výbere parfému záleží. Aký typ parfému radi nosíte, a akú má vôňa intenzitu.

Parfuméri vždy hovoria o čuchovej pyramíde, a to z dobrého dôvodu. Pyramída poskytuje základné stavebné kamene každého dobrého parfému. Prečo? Pyramída predstavuje fázy, v ktorých sa vône vyvíjajú. Väčšina zložiek parfémov je prchavá, čo znamená, že majú obmedzenú dobu trvanlivosti. Parfémy musia byť vytvorené z prchavých zlúčenín (známejších ako VOC alebo volatile organic compounds), aby ich bolo možné vôbec cítiť a užívať si ich. Pokiaľ sú prchavé, znamená to, že sa vaša vôňa časom určite vyparí. Niektoré zložky (alebo molekuly) sa vyparujú rýchlejšie ako iné!

Najprchavejšie sú sviežo voňajúce citrusové, aromatické a zelené tóny. Každá zložka má individuálnu životnosť – všeobecne platí, že vrchné tóny (HLAVA) zostávajú na pokožke až 30 minút.

Stredné tóny (SRDCE) - zložky, ktoré tvoria jadro každého dobrého parfumu, vydržia približne jednu až dve hodiny. V tejto dobe dominujú jemné kvetinové tóny, korenené tóny, a niektoré gurmánske tóny.

Nakoniec tu máme spodné tóny (ZÁKLAD). Tie zahŕňajú bohaté vône, ako sú drevité (santalové a cédrové drevo), ambrové (vanilka, labdanum, kadidlo) a kožené. Pokiaľ máte radi tieto "hlbšie" vône, váš parfém pravdepodobne vydrží dlhšie, než je priemer. Silnejšie vône budú mať výraznejšiu parfémovú stopu, ktorú si ostatní môžu vychutnať (alebo aj neznášať). Je bežné, že tieto tóny vydržia celý deň, prinajmenšom niekoľko hodín.

 Naopak, ak dávate prednosť sviežim, citrusovým a kvetinovým tónom, zistíte, že vaša vôňa vydrží menej, a budete sa musieť počas dňa znovu „prevoňať“, aby ste si ju mohli užívať aj naďalej. Každá z týchto kategórií tónov má svoje čuchové vlastnosti, čo do značnej miery závisí od osobných preferencií. Tiež chémia vašej pokožky zohráva významnú úlohu v tom, ako sa jednotlivé zložky správajú a ako dlho vydržia. Veľmi suchá alebo mastná pokožka môže ovplyvniť výdrž akejkoľvek vône bez ohľadu na tóny.parfemy-nanita-foto_optimized
 
  1. Extrakt vs. parfémová voda vs. toaletná voda: Vyberte si koncentráciu

Kúpou silnejšej koncentrácie ľahko dosiahnete to, že váš parfém vydrží dlhšie. Pokiaľ si pomýlite extrakt s toaletnou vodou, budete sklamaní. Ale aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Váš parfém je prevažne zmesou dvoch zložiek-vonného koncentrátu/esencie), a alkoholu. Alkohol je bez vône, zatiaľ čo „koncentrát“ obsahuje všetky zložky v ich najčistejšej podobe. Čím viac „koncentrátu“ parfém obsahuje, tým je voňavejší a dlhšie vydrží. Väčšina parfémov sa predáva ako jeden z nasledujúcich variantov. Všetky parfémy EPC sú vysoko koncentrované parfémové vody s príklonom k ​​extraktu.

Eau de toilette (EDT) je najmenej koncentrovaná, zvyčajne okolo 10-12%. Eau de parfém (EDP) je koncentrovanejší a obvykle najlepšou voľbou, obvykle 20-25%. Extrakt (EPC) je najkoncentrovanejší, zvyčajne viac ako 25 %.

Výber jedného z vyššie uvedených typov má vplyv na trvanlivosť, ale aj na cenu, ktorú zaplatíte. Miera koncentrátu je hlavným zdrojom nákladov, čo môže cenu niekedy značne zvýšiť. Naproti tomu EDT je ​​najmenej nákladná, EDP spadajú do priemernej cenovej kategórie, preto väčšina ľudí, aj parfumérov, dáva prednosť Eau de Parfum, tj parfémovanej vode.

  1. Čiastočná ansómia (čuchotupost): Spoznajte svoju citlivosť na jednu, alebo skupinu zložiek.

Iba u malého počtu ľudí sa anosmia vyskytuje trvalo. Pre anosmikov je vôňa iba pojmom, pretože nie sú schopní vnímať žiadnu vôňu. Mnohí z nás však vedia, aké to je, najmä po niekoľkých posledných rokoch. Jedným z častých príznakov COVID-19 bola dočasná absencia čuchu (dočasná anosmia).

U niektorých ľudí sa vyskytuje čiastočná anosmia, čo znamená, že nemusíte byť citliví na vôňu alebo parfém, ktorý ostatní silne cítia. To sa odvíja od vlastností nosa a zložitých vedeckých procesov. Ľudia môžu byť anosmickí na základné zložky - bežné sú to molekuly z kategórie pižmové, drevité alebo ambrové. Preto parfuméri často miešajú vo svojich kompozíciách niekoľko rôznych pižmových látok (galaxolid, muscenon, habanolid atď.) v nádeji, že nositeľ bude na niektorú z nich citlivejší.

Ďalšie zložky z kategórie ambrového dreva, ako je ambroxan a Iso E Super, môžu byť pre niektorých ľudí ťažko zistiteľné, zatiaľ čo iní ich ucítia veľmi silne.
Byť anosmický na niektoré zložky nie je ani zďaleka tak zásadným problémom. Je však dobré uvedomiť si svoje obmedzenia a neviniť ihneď výrobcu alebo predajcu.

  1. Vaša pokožka: Chemické zloženie pokožky spôsobí, že sa vôňa zmení.

Naša ľudská pokožka je naším najväčším orgánom a jedným z najzložitejších. Musí sa vyrovnať so všetkým, čomu ju vystavujeme. Pokiaľ ide o parfém a o to, ako dlho vydrží, mali by sme sa nad tým zamyslieť. Či už je vaša pleť normálna, suchá, alebo mastná, hrá to rolu. Dokonca aj prostredie, v ktorom žijeme, má vplyv na našu pleť a na to, ako parfém pôsobí. Vplyv má všetko od hladiny pH, hormónov, stravy, ľudskej činnosti až po počasie.

Mastná pleť má tendenciu dlhšie udržať vrchné tóny parfumu (prchavé zložky), pretože má zvýšenú vlhkosť.

Suchšia pleť má opačný účinok. Suchá pokožka je všeobecne zlou správou pre trvanlivosť parfému. Pokiaľ máte suchú pokožku, skúste na miesta, ktoré sa chystáte aplikovať parfém, pridať trochu hydratačného krému bez parfumácie. To pomôže vašej pokožke udržať vôňu dlhšie.

Jedným z najväčších faktorov ovplyvňujúcich zloženie vašej pokožky je hladina pH. Väčšina typov pleti sa na tejto stupnici pohybuje okolo 4,56,2 (0 znamená extrémne kyslú a 14 extrémne zásaditú pleť). Pokiaľ je pH vašej pokožky kyslé, parfém bude rýchlejšie vysychať a vyprchávať. Ale či už máte kyslú alebo zásaditú pokožku, hladina pH bude mať vplyv.

Odporúčame sledovať, aké parfémy na vašej pokožke dobre fungujú, a najdlhšie vydržia. Pamätajte, že váš nos je vašim sprievodcom. A pretože naše nosy často nie sú úplne spoľahlivé, druhý názor je vždy dobrý nápad.

 

Tu je praktický zoznam pre vašu budúcu cestu za parfémy:

  • Zistite, aký máte typ pleti: Suchá pokožka spôsobuje, že vône vonia menej intenzívne a rýchlejšie vyprchávajú, preto siahnite po intenzívnejšej vôni. V našom eshope www.NANITA.sk nájdete viac ako 500 prémiových parfémovaných vôd, inšpirovaných 100 svetovými značkami, ktoré si môžete vyfiltrovať aj podľa intenzity vône. 1-ľahké vône, 2 - stredne intenzívna vôňa, 3 - veľmi intenzívna vôňa.
  • Pred nákupom parfém vyskúšajte: Pred nákupom vždy vyskúšajte parfém na svojej pokožke. To, čo úžasne vonia na papierovom bloteri, alebo na niekom inom, na vás nemusí pôsobiť rovnako. Vyskúšajte naše vzorky parfémov než sa rozhodnete pre kúpu väčšieho flakónu.
  • Osobné preferencie a štýl: Pri výbere parfému tiež zvážte svoj osobný štýl a preferencie. Parfém by mal byť súčasťou vášho celkového vzhľadu a mal by ladiť s vašim osobným štýlom. Zvážte, či hľadáte vôňu na každodenné nosenie, špeciálne príležitosti alebo večerné akcie.
  • Čas na rozmyslenie: Po aplikácii parfému nechajte vôňu pôsobiť aspoň 30 minút. Vôňa sa totiž postupne mení a je dobré počkať, kým sa rozvinie do svojej plnej podoby. Môžete si kúpiť tester domov a zistiť, ako sa vôňa mení počas dňa.
  • Nakupujte u overených predajcov: Vyhnite sa nákupu parfémov od neznámych predajcov alebo na trhoch. Nakupujte parfémy u overených predajcov, alebo v renomovaných parfumériách, kde máte istotu kvality, a kde vám preškolený peronál rád porad

Nákup parfému by mal byť príjemným zážitkom, ktorý vám prinesie radosť a uspokojenie. Dodržiavaním týchto tipov môžete minimalizovať riziko zlej voľby a nájsť vôňu, ktorá vám dokonale sadne!

Hodnotenie obchodu: 4,8 +421 222 205 887info@nanita.sk